Sto lokalnych wyczynów krajoznawczych

Zapraszamy do krajoznawczego świętowania stulecia niepodległości: odwiedzania i dzielenia się z innymi miejscami w Polsce, które - choć nieodległe - to niekoniecznie znane, a jednak piękne, interesujące, zachwycające, ciekawe.

Dzięki tym, którzy sto lat temu dążyli do odzyskania niepodległości, my możemy dziś swobodnie podróżować po kraju odkrywając jego lokalną kulturę i przyrodę. To świetny sposób, by świętować przywiązanie do Polski - różnorodnej, nieoczywistej, pełnej ciekawostek i urokliwych zakątków.

JAK MOŻESZ ŚWIĘTOWAĆ Z NAMI?
1. WYMYŚL jakieś miejsce w swojej okolicy, które jest ciekawe, warte odwiedzenia/ opowiedzenia o nim/ pokazania go innym.
2. DOTRZYJ do tego miejsca pieszo, na rowerze, kajakiem lub w inny nieoczywisty sposób.
3. ZAPROŚ do wyczynu swoich sąsiadów, znajomych, rodzinę.
4. ZRÓB sobie zdjęcie w miejscu, do którego dotarliście. Możecie u celu swojej wyprawy zatknąć polską flagę.
5. PODZIEL SIĘ z innymi tym miejscem, wrzucając zdjęcie i opis miejsca do mediów społecznościowych. Każde z nich opisz hasztagiem #PolskaNieodległa.

Proste, prawda?
… jeśli nie masz pomysłu na miejsce, w które chciałbyś/chciałabyś dotrzeć, możesz skorzystać z naszych sugestii.
Na naszej stronie w zakładce „wyczyny” znajdziesz listę 50 proponowanych przez nas miejsc i sposobów ich “zdobycia”.

Liczymy na to, że kolejne pięćdziesiąt wyczynów zostanie dodanych podczas trwania akcji przez uczestników, którzy mogą składać swoje propozycje.

JAK ZGŁOSIĆ SWÓJ WYCZYN?
Jeśli masz pomysł na wyczyn, który chcesz zrealizować, a nie znajdujesz go na liście - wyślij do nas swoją propozycję mailem na adres: kontakt@towarzystwokrajobraz.pl

DLACZEGO TO ROBIMY?
Dawni polscy krajoznawcy podkreślali, że pierwszym krokiem do dojrzałego patriotyzmu i przyjęcia postawy obywatelskiej jest wnikliwe poznanie swojego kraju. Zachęcamy wszystkich, żeby przekonali się o tym sami. Celem wycieczek krajoznawczych nie muszą być atrakcje turystyczne znane z pierwszych stron przewodników. Chcemy zwrócić uwagę na mniej popularne, lokalne, nieco peryferyjne lub nieoczywiste miejsca w Polsce, które są świetnym pretekstem, aby - choć na jeden dzień - ruszyć się z domu “gdzieś w Polskę”.

O ORGANIZATORACH
Jesteśmy nowoczesnym towarzystwem krajoznawczym. Uwielbiamy Polskę – jej krajobraz, kulturę i przyrodę, interesujemy się jej historią, poznajemy ją i opowiadamy o niej. Całą akcję realizujemy oddolnie i niezależnie. Liczymy na to, że potoczy się jak kula śniegowa – od pojedynczych działań, do wielkiego ruchu odkrywania nieznanych zakątków Polski. Więcej o nas i naszych działaniach przeczytasz tutaj: www.towarzystwokrajobraz.pl

CF54D3A8-1F1D-4283-8F13-D6B26CA3CB30 Created with sketchtool. 7BE75DD9-B389-4737-AEA8-353A8D32746A Created with sketchtool. 63FF5803-8FF8-4A0F-B784-F42DCACF998D Created with sketchtool.